یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

اخبار

نگاهی به برگزاری همایش سواحل، بنادر و سازه های دریایی

نگاهی به برگزاری همایش سواحل، بنادر و سازه های دریایی
دهمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی (ICOPMAS 2012 ) با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی و مشارکت کارشناسان، صاحبنظران، سرمایه گذاران، پیمانکاران داخلی و خارجی، صبح روز دوشنبه 29 آبان ماه، با حضور محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور، علی نیکزاد؛ وزیر راه و شهرسازی، عطاالله صدر، معاون وزیر راه و شهرسازی و مقامات دستگاه های مربوطه و اجرایی، افتتاح و آغاز به کار کرد.

دهمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی (ICOPMAS 2012 ) با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی و مشارکت کارشناسان، صاحبنظران، سرمایه گذاران، پیمانکاران داخلی و خارجی، صبح روز دوشنبه 29 آبان ماه، با حضور محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور، علی نیکزاد؛ وزیر راه و شهرسازی، عطاالله صدر، معاون وزیر راه و شهرسازی و مقامات دستگاه های مربوطه و اجرایی، افتتاح و آغاز به کار کرد.

 در حاشیه این همایش نمایشگاه جانبی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی نیز با حضور علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی، عطاالله صدر رئیس سازمان بنادر و دریانوردی و دیگر مهمانان حاضر در دهمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی افتتاح گردید که علاوه بر افتتاح اولین نمایشگاه قطعات یدکی تجهیزات بنادر توسط وزیر راه و شهرسازی، که توان فنی شرکت‌های مختلف در این بخش به نمایش گذاشته شد از دستگاه کاوشگر بصیر خلیج فارس که توسط متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده بود، توسط معاون اول رییس جمهوری و وزیر راه و شهرسازی، رونمایی شد. پیانک ایران نیز در این نمایشگاه دارای غرفه بود که این غرفه مورد توجه و تحسین مهندس نیکزاد، دبیر کل و روسای کمیسیونهای تخصصی انجمن مذکور حاضر درهمایش واقع گردید.

  در این رویداد بین المللی علاوه بر حضور سخنرانان و صاحب نظرانی از کشورهای ایران، انگلستان، هلند، سوئد، آذربایجان، استرالیا و ژاپن، پژوهشگران داخلی، صاحبنظران و متخصصان خارجی از حدود 30 کشور آسیایی - اروپایی و آمریکایی پیرامون «هیدرودینامیک و مهندسی دریا» ، «مدیریت سواحل و بنادر» ، «محیط زیست ، ایمنی و امنیت دریایی» بحث و تبادل نظر نمودند.

شایان ذکر است پس از حضور دبیر کل و روسای کمیسیونهای ناوبری تفریحی و متخصصین جوان انجمن پیانک در دهمین همایش بین المللی سواحل،‌ بنادر و سازه های دریایی و ارائه سخنرانی هایی در حوزه فعالیت خود در انجمن، در خصوص افزایش همکاریهای متقابل بین طرفین تفاهم هایی نیز صورت پذیرفت.

 در مراسم افتتاحیه، ابتدا علیرضا کبریایی، معاون فنی و مهندسی و قائم مقام ریاست عالی دهمین همایش به سخنرانی پرداخت و اعلام کرد که این همایش فرصتی مناسب برای ارائه قابلیتهای کار‌شناسان و شرکتهای مهندسین مشاور و پیمانکاران و سازندگان تجهیزات بندری و دریایی و زمینه‌های لازم برای کارفرمایان، سرمایه گذاران، و دیگر متقاضیان خدمات و امکانات مهندسی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی ایران برای تصمیم گیری، برنامه ریزی و همکاریهای آتی به شمار می‌آید.

معاون فنی و مهندسی سازمان بنادر، در ادامه هدف اصلی از برگزاری همایش‌های بین المللی مهندسی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی ایجاد فضای مناسب جهت بحث و تبادل نظر و انتقال تجربیات میان متخصصین و دست اندرکاران مهندسی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی از کشورهای مختلف و اطلاع از آخرین دستاوردهای علمی، فنی و تجربی آن‌ها ارزیابی نمود و اظهار داشت: در این زمینه تأکید عمده بر ارتقاء کیفی سطح علمی مهندسی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی در کشور بوده و علاوه بر این همکاری‌ها، ICOPMAS بستر مناسبی را جهت ارائه توانمندیهای تخصصی موجود در منطقه فراهم می‌کند.

 سپس سید عطاء الله صدر، معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ضمن خوشامدگویی، بر حمایت دولت از حرکت علمی و فنی دانش بنیان از ضرورت توسعه سواحل با رویکرد توسعه دریا محور تاکید نمود و با اشاره به لزوم نصب العین قرار گرفتن این راهبرد اساسی در دبیرخانه دائمی کنفرانس و مسئولان امر اظهار داشت : تکامل و رشد علمی مستلزم فعال شدن کمیته های دائمی و مشارکت فعال متخصصین و صاحب نظران مرتبط با موضوع کمیته ها می باشد.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین از رشد چشمگیر 75 درصدی مقالات در دهمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی خبر داد و افزود مقالات از نظر کیفیت در سطح بالاتری نسبت به سال گذشته برخوردار بودند که این بیانگر اعتبار و جایگاه کنفرانس علمی، فنی و تخصصی در سطح بین المللی و بین اساتید، متخصصان و مهندسان و فعالان در زمینه سواحل، بنادر و سازه های دریایی است.

 مهندس صدر همچنین اظهار داشت: ظرف دو ماه آینده همایش سرمایه گذاری در توسعه بنادر و سواحل کشور توسط سازمان بنادر و دریانوردی در تهران برگزار می شود که کلیه طرحهای سرمایه گذاری جهت مشارکت در آن همایش ارائه خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی عضویت ایران در پیانک را از نکات مهم دیگر این همایش در طول دو سال گذشته بیان کرد و از دبیر کل پیانک و تسهیلاتی که برای عضویت داوطلبانه ایران در این انجمن فراهم کرد تشکر و قدردانی نمود.

در بخش سوم از مراسم افتتاحیه، مهندس نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی، ضمن اشاره به نخستین دوره این همایش در 22 سال پیش، هدف از برگزاری آن را استفاده از تجربیات، نوآوری ها و به اشتراک گذاشتن دانش فنی در حوزه ساحل و دریا ارزیابی نمود و با بیان اینکه دریا در تامین انرژی گاز، نفت و غذا مجموعه ای بی بدیل است،گفت: ایران با داشتن 5 هزار و 800 کیلومتر خط ساحلی جزو کشورهای مهم در حوزه دریایی است
۱۱ دی ۱۳۹۱ ۱۲:۲۷
تعداد بازدید : ۳۰۳